وقتی که دیگران آدرس سایتم را از من می‌پرسند و عبارت drupaleasy.ir را می‌شنوند، بعضی از آنها با تعجب می‌گویند، چی!! برای همین تصمیم گرفتم تا یک توضیحی در این مورد انتخاب این نام عرض کنم.

بالغ بر 14-15 سال هست که با دروپال آشنا هستم. آن اوائل به یاد می‌آورم که نسخه 6 این فریمورک در دسترس بود و هنوز خبری از نسخه های 7 و 8 نبود. در خاطرم هست که در آن سالها سیستمی به نام مامبو بود که بعدها جوملا از آن مشتق شد. من در آن زمان با زبان برنامه نویسی ASP کار می‌کردم. روزی یک دوست سایتی را به من نشان دادند (که با مامبو ساخته شده بود و صاحبش به دلیل ایرادهای فراوانی که داشت، به هیچ وجه از کیفیتش و کارکرد آن راضی نبود) و به من گفتند که یک نگاهی به آن انداخته و مشکلاتش را بررسی کرده تا ببینم آیا راهی هست که بتوانیم این سایت را روبراه کنیم یا خیر. آن لحظه اولین برخورد من با مفهوم فریمورک های تحت وب بود و همچنین اولین تماسم با زبان برنامه نویسی PHP چرا که مامبو با پی اچ پی ساخته شده بود. به علت عدم آشنایی با این زبان و اینکه از مبحث فریمورک ها هم خوشم آمده بود، شروع به جستجوی این موضوع در گوگل کردم و با دنیای جدیدی آشنا شدم.

دنیای سی ام اس ها

واقعا فضای زیبایی بود (و البته کماکان هست). cms های فراوانی در سایت cmsmatrix دیدم که هر یک برای یک برطرف کردن یک نیاز خاص ساخته شده و نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود را داشتند و این تنوع، انتخاب های زیادی به طراح می‌داد. مدتی گذشت تا اینکه با وردپرس و دروپال آشنا شدم. افراد زیادی از وردپرس استفاده می‎‌کردند و این سیستم بسیار محبوب بود. البته هنوز هم wordpress بیشترین مقبولیت را در بین کاربران دارذ. زیرا سبک، کم حجم، روان و راحت بود و برای اجرا نیاز به سرور با کانفیگ خیلی بالا نداشت و این یعنی صرفه جویی در هزینه هاستینگ. در نقطه مقابل Drupal قرار داشت که نظرات منفی پیرامون آن بیشتر بود. فراموش نکرده ام که خیلی ها بر روی دروپال برچسب سیستم پیچیده و مبهم می‌زدند. اما یک نکته که خیلی روی آن مانور داده می‌شد، موضوع امنیت بود. قریب به اتفاق افرادی که از آنها نظرسنجی می‌کردم معتقد بودند که در بحث security دروپال یک سر و گردن بالاتر از وردپرس قرار دارد.

البته در این مقاله اصلا قصد ندارم که در این مورد صحبت کنم. (انشالله در وقت مناسب سعی خواهم کرد یک مقایسه منصفانه بین این دو CMS داشته باشم) اما از آن زمان تاکنون، بروزرسانی فراوانی برای هر دو سیستم منتشر شده و هر دو CMS بسیار قدرتمند شده‎اند. اما در آن سالها از آنجاییکه آدم کله شقی بوده و همیشه به دنبال دردسر می‌گشتم و موضوع امنیت نیز هم برایم اهمیت زیادی داشت، دروپال رو انتخاب کردم و وارد دنیای Drupal شدم وتا این لحظه هم آن را ترک نکرده ام.

وقتی وارد سایت drupal.org شدم و شروع به خوندن مستندات کردم، با مفهوم جدیدی در طراحی سایت آشنا شدم.

هسته از قابلیت ها و قالب جدا

سیستم ماژولار. اینکه برای افزودن یک قابلیت به سایت، نیازی به تغییر کدها در هسته نیست و یکی از مزیت های اصلی دروپال همین خاصیت بوده که تا این لحظه هم جامعه دروپالی ها کاملا به این شعار پایبند بوده اند.

برخلاف نظر منفی خیلی از اشخاصی که با این سیستم مدیریت محتوا کار کرده بودند، واقعا با سیستم روان و راحتی روبرو بودم. حتی در بحث طراحی قالب که در مقایسه با تنوع پوسته های وردپرس، هنوز هم یکی از نقاط ضعف دروپال شمرده می‌شود، متوجه شدم که در صورت آشنایی با استاندارد ها و قلق های کدنویسی قالب، براحتی و با سرعت مناسب می‌توان پروژه ها را طراحی و اجرا کرد.

برای همین با راه اندازی این وبسایت و انتخاب دامنه www.drupaleasy.ir تصمیم گرفتم تا آموزشهایی را برای دوستانی که ممکن است به دروپال علاقه مند شوند، منتشر کنم و نشان بدهم دروپال به آن شکلی که خیلی ها در مقابلش جبهه می‌گیرند، مبهم، سخت و پیچیده نیست. شاید از این راه بتوانم در گسترش جامعه دروپالی های فارسی زبان قدم خیلی کوچکی برداشته باشم و دین خود را به دروپال ادا کنم.

در انتهای این مقاله عرض می‌کنم که تعصب بیجا روی هیچ موضوعی عاقلانه نیست. حتی پافشاری روی یک سیستم مدیریت محتوا! هر سی ام اسی قابلیت ها و ضعف های خودش را دارد. هیچ CMS کاملی وجود ندارد و نکته مهم آخر اینکه برای پیاده سازی یک پروژه علاوه بر مهارت طراح و سازنده، نکات مهم دیگری از جمله بودجه، بستر راه اندازی، زمان، نظرات کارفرما و .... در انتخاب روش و ابزار تاثیرگذار است. (که انشالله درباره این موضوع هم در آینده مقاله ای منتشر خواهم کرد)

برای همه دوستان عزیز آرزوی سلامتی، شادی و موفقیت دارم.